top of page

Pekiti Tirsia Kali
Pekiti Tirsia Kali Filipinler'de 1800'lü yıllardan günümüze Negros bölgesinde altı nesildir yaşayan Tortal Ailesi silsilesi ile taşınmış, Temel Mesafe bilinci ve Non-counterability (Cevap verilemeyen, Kontra Atak Yaratılamayan uygulamalar) prensiplerinden geliştirilmiş bir Uzakdoğu Saldırı Sistemidir. Visayas Bölgesinde Hiligaynon (Ilonggo olarakta bilinir) dilinde 'Yakın Muharebe' / 'Close Combat' anlamına gelir.


Pekiti Tirsia Tekniklerini 3 ana başlıkta pratiğe dökmektedir:

1.     Her zaman çoklu rakipler için modellenmiş adımlama,

2.     Ekipmana dayalı mesafe bilinci,

3.     Contradas, Re-Contras ve Re-Contradas Modelleri.
 

Neden Pekiti Tirsia Kali?

Pekiti Tirsia Kali sistemini diğer FMA sistemlerinden ayıran en büyük özellik Gelişmiş Adımlama (Mobilizasyon) ve yakın muharebe tekniklerini  (CQC) Ateşli Silahlar Prensipleri ile birleştirerek günümüze kadar, Geleneksel ve Modern modellemeler ile evrilmiş tek sistem olmasıdır. Günümüz Saldırı ve savunma dinamikleri düşünüldüğünde sosyal bir canlı olan insanoğlunun yaşam alanı içerisinde maksimum güvenlik prensiplerini kavraması ve özgün hayatta kalma protokolleri yaratmasının en etkin yolu PTK Prensiplerinden geçmektedir.
Amerikan Genel kolluk ekiplerinin tüm ateşli silah taşıma, kullanma ve verimlilik prensipleri 1960'lı yıllardan sonra GT Leo Gaje ile paylaşılan PTK öğretileri ile kökten dönüşüme sokulmuş ve günümüze kadar bir çok ülke tarafından kopyalanıp, hukuki alt yapıları oluşturularak ülke savunması ve bireysel savunma prensipleri adı ile hayata geçirilerek korunma altına alınmıştır. Sitemin 'Cutting Edge Survival' Prensibi "21 Foot Rule" (6.4 Metre Kuralı) olarak dünyaya yayılmıştır.

 

Pekiti Tirsia Kali Sisteminde Neler Öğretilir?
Sistemin kısaca alt yapısını, 'Sürekli Mobil ve Aralıksız' uygulanan, Non-counterability prensibine uygun teknikler oluşturur. PTK Ekipman kullanımına dayalı hayatta kalmaya yönelik bir sistemdir. Evrimsel süreç ile birlikte ekipman kullanımı (kimi zaman tasarımı) gerekliliği hayatta kalmak için zorunluluktur. Silah ve Ekipman (Weapon / Tool) kullanımı ayrımını etkin bir şekilde farkları ile birlikte öğretir. Zihinsel hazırlık alt yapısı ve tekniksel uygulamalar her zaman  'Kural ve Etik Dışı' kalarak sadece hayatta kalmaya yöneliktir. Teknikler Yüksek Ahlaki temeller içermez ve kazanma kaybetme ihtimallerinin bulunduğu ortam ve uygulamaları risk olarak algılayarak kökten reddeder. Tüm teknikler zaman ekonomisine göre tasarlıdır ve yanlış gelişim yada yanlış hareket paterni oluşmasına sebep veren tüm ana ve yan yardımcı öğreticileri sistem dışı olarak nitelendirir. Optimal Beden Dinamiği, Koordinasyon, Çeviklik ve Patlayıcı Kuvvet arttırıcı sisteme özel tatbikatlar geliştirecek 'Temel Prensipler' içerir. Sistem içerisinde ana başlık olarak :
 

1.     Solo / Doble Baston (Stick / Sword)

2.     Solo / Doble Daga (Knife Concept) / Daga Y Daga (Knife Vs Knife)

3.     Espada Y Daga (Stick & Knife)

4.     Mano Y Mano (Pangamut – Dumog / Dumpag)

5.     Pekiti De-Mano (Pekiti Hand App.)

6.     Malayu Sibat (Spear / Long - Short)

7.     CQC (Close Quarter Combat)

 

Uygulamaları aşağıdaki Tekniksel Dinamiklerve Taktikler ışığında sentezlenir.

1.     Footwork,

2.     Abecedario & Cuatro Cantos | 5 Attack Sub Sytem & Numerada,

3.     64 Attacks / Florete,

4.     Seguidas,

5.     Tri-V Formula (Tatlong Palapag),

6.     Capsula Methodica ( Palatanda-an),

7.     Contradas (Tirsia Dubla Doz),

8.     Re-Contras,

9.     Re-Contradas,

10.  Pekiti Disarma,

11.  Alphabito,

12.  Numerado,

13.  Offensa / Defansa,

14.  Abecedario De Mano,

15.  Pekiti De Mano
 

bottom of page